Award Winners


Pulitzer Prize for Fiction – The Underground Railroad by Colson Whitehead


Nobel Prize for Literature – Bob Dylan


Man Booker Prize – The Sellout by Paul Beatty


Man Booker International Prize – A Horse Walks into a Bar by David Grossman (translated by Jessica Cohen)




International Dublin Literary Award – Harvest by Jim Crace


Edgar Award for Crime Fiction – Rain Dogs by Adrian McKinty


Miles Franklin Award – Black Rock White City by A. S. Patric


Indie Book Of The Year – Overall Winner – The Dry by Jane Harper




Indie Book of the Year – Fiction: The Last Painting of Sarah De Vos by Dominic Smith


Indie Book of the Year – Non-Fiction: Everywhere I lookby Helen Garner


Indie Book of the Year – Debut Fiction: The Dry by Jane Harper


ACA Lifetime Achievement in Literature – Thomas Keneally




Women’s Prize for Fiction – The Power by Naomi Alderman


Prime Minister’s Literary Award for Fiction – Joint winner – The Natural Way of Things by Charlotte Wood


Prime Minister’s Literary Award for Fiction – Joint winner – The Life of Houses by Lisa Gorton


Prime Minister’s Literary Award for Australian History – Joint winner – The Story of Australia’s People by Geoffrey Blainey




Prime Minister’s Literary Award for Australian History – Joint winner – Let my people go by Sam Lipski and Suzanne D Rutland


Prime Minister’s Literary Award for Non-Fiction – Joint winner – On Stalin’s Team by Sheila Fitzpatrick


Prime Minister’s Literary Award for Non-Fiction – Joint winner – Thea Astley by Karen Lamb


Prime Minister’s Literary Award for Poetry – The Hazards by Sarah Holland-Batt




Goldsmiths Prize – Solar Bones Mike McCormack


Costa Book Award – Days Without End by Sebastian Barry

 


Ned Kelly Award Best Fiction – Before it breaks by Dave Warner


Ned Kelly Award Best First Fiction – Resurrection Bay by Emma Viskic




Ned Kelly Award Best True Crime – Certain Admissions by Gideon Haigh


The Finch Memoir Prize – I knew You’d Have Brown Eyes by Mary Tennant


Victorian Prize for Literature – The Drover’s Wife by Leah Purcell


Victorian Premier’s Literary Awards/Fiction – Between a Wolf and a Dog by Georgia Blain




Victorian Premier’s Literary Awards/Non-Fiction – Offshore: Behind the wire on Manus and Nauru by Madeline Gleeson


Victorian Prize for Literature – The Drover’s Wife by Leah Purcell


Victorian Premier’s Literary Awards/Poetry – Carrying The World by Maxine Beneba Clarke


The Stella Prize – The Museum of Modern Love by Heather Rose



Barbara Jefferis Award – Hope Farm by Peggy Frew


Kibble Literary Award – Small Acts of Disappearance by Fiona Wright


Dobbie Literary Award – Salt Creek by Lucy Treloar


Aurealis Award: Fantasy – Nevernight by Jay Kristoff




Aurealis Award: Science Fiction- Gemina by Amie Kaufman and Jay Kristoff


Aurealis Award: Horror- The Grief Hole by Trent Jamieson


ABIA Book of the Year – The Dry by Jane Harper


ABIA General Non-Fiction Book of the Year – The Road to Ruin by Niki Savva




ABIA General Fiction Book of the Year – The Dry by Jane Harper


ABIA International Book of the Year – Commonwealth by Ann Patchett

ABIA Literary Book of the Year – The Last Painting of Sara De Vos by Dominic Smith

ABIA Illustrated Book of the Year – Penguin Bloom by Cameron Bloom




ABIA Biography Book of the Year – Working Class Boy by Jimmy Barnes


ABIA Audio Book of the Year – The 78-storey Treehouse: Movie Opening Night by Andy Griffiths

ABIA Matt Richell Award for New Writer of the Year – Fight Like A Girl by Clementine Ford

ABIA Small Publishers’ Book of the Year – The Australian Native Bee Book by Tim Heard



Hugo Award (Best Novel) – The Fifth Season by N. K. Jemisin

 


Diagram Award for the oddest book title of the year – Too Naked for the Nazis by Alan Stafford

 


Vogel’s Award – The Lost Pages by Marija Pericic


Ashurst Business Literature Prize – Twiggy: The High-Stakes Life of Andrew Forrest by Andrew Burrell




Favourite Australian Romance Writer- Anne Gracie, author of the Chance sisters series


US National Award – Fortune Smiles: Stories by Adam Johnson


Goldsboro Gold Dagger (CWA) – Life or Death by Michael Robotham


Australian Literature Society Gold Medal – Mannix by Brenda Niall




National Biography Award – Mannix by Brenda Niall


Not the Booker prize – The Summer That Melted Everything by Tiffany McDaniel


Patrick White Literary Award – Carmel Bird


Most Underrated Book Award – Creating Cities by Marcus Westbury




National Book Award FICTION (US) – The Underground Railroad by Colson Whitehead


National Book Award NON-FICTION (US) – Stamped from the beginning by Ibram X Kendi


National Book Award POETRY (US) – The Performance of Becoming Human by Daniel Borzutzky


National Book Award YOUNG PEOPLE’S LITERATURE (US) – March: Book Three by John Lewis, Andrew Aydin & Nate Powell




Andrew Carnegie Medal – Non-fiction: Evicted: Poverty and Profit in the American City by Matthew Desmond


Andrew Carnegie Medal – Fiction: The Underground Railway by Colson Whitehead


Aurealis Award: Graphic Novel or illustrated work- Negative Space by Owen Gieni and Ryan K Lindsay


Dylan Thomas Prize – The High Places by Fiona McFarlane



Gourmand World Cookbook Award – Overall WinnerFlavors of Indonesia: William Wongso’s Culinary Wonders by William Wongso


Australian Booksellers Association (ABA) Booksellers Choice Award The Birdman’s Wife by Melissa Ashley




Children’s & Young Adult Awards


Roald Dahl Funny Prize Ages 7-14 – I Am Still Not a Loser by Barry Loser


Roald Dahl Funny Prize – Under 6 years – Monkey Nut by Simon Rickerty


Prime Minister’s Literary Award for Young Adult Fiction – A Single Stone by Meg McKinlay


Prime Minister’s Literary Award for Children’s Fiction – Sister Heart by Sally Morgan



Gold Inky – Illuminae by Amie Kaufman and Jay Kristoff


Silver Inky – I’ll Give You The Sun by Jandy Nelson


ABIA Older Readers Book of the Year (8-14 years) – The Bone Sparrow by Zara Fraillon


ABIA Children’s Book of the Year – The 78-Storey Treehouse by Andy Griffiths



ABIA Small Publishers’ Children’s Book of the Year – My Sister is a Superhero by Damon Young


CBCA Older Readers – Cloudwish by Fiona Wood


CBCA Younger Readers – Soon by Morris Gleitzman


CBCA Early Childhood – Mr Huff by Anna Walker




CBCA Picture Book – Flight by Nadia Wheatley (illustrator: Armin Greder)


CBCA Eve Pownall Award – Lennie the Legend by Stephanie Owen Reeder


YABBA Younger Readers Fiction- You Choose… The Treasure of Dead Man’s Cover by George Ivanoff


YABBA Picture Story books- Pig The Pug by Aaron Blabey



YABBA Fiction Years 7-9 (teen)- Two Wolves by Tristan Bancks

 


YABBA Fiction Older Readers – The 52 Storey Treehouse by Andy Griffiths

 


CILIP Carnegie Medal – Salt to the sea by Ruta Sepetys

 


CILIP Kate Greenaway Medal – There is a tribe of kids by Lane Smith

 




Newbery Medal – Last Stop on Market Street by Matt De La Pena

Indie Book of the Year – Young Adult: Words in Deep Blue by Cath Crowley


Indie Book of the Year – Children’s: Circle by Jeannie Baker


Speech Pathology Awards – Indigenous Children – The Pearl-shell Diver by Kay Crabbe



Speech Pathology Awards – 8 to 10 years – New Boy by Nick Earls

Speech Pathology Awards – Birth to 3 years – Once I Heard a Little Wombat by Renee Treml


Speech Pathology Awards – 3 to 5 years – Something Wonderful by Raewyn Caisley


Speech Pathology Awards – 5 to 8 years – Funky Chicken: Chooks in Space by Chris Collin



Finding Winnie

The Caldecott Medal – Finding Winnie by Lindsay Mattick


david-levithan

The Margaret A Edwards Award – David Levithan


The William C. Morris Award – Simon vs. The Homo Sapiens Agenda by Becky Albertalli


Victorian Premier’s Literary Awards/Young Adult – When Michael Met Mina by Randa Abdel-Fattah




YA Book Prize – Only Ever Yours by Louise O’Neill


Aurealis Award: Children’s Novel- Kim Kane by When the Lyrenird Calls


Aurealis Award: Young Adult- Lady Helen and the Dark Days Pact by Alison Goodman


Astrid Lindgren Memorial Award – Wolf Erlbruch


Waterstones Children’s Book Prize – The Girl of Ink and Stars by Kiran Millwood Hargrave